Kolekcininkai Google_review_logo mus vertina 4.5 / 5 four_star_ranking

Prisijungti

Registruotas vartotojas:

8 5 274 20 27
Jūsų prekių krepšelis tuščias.

Kolekcininkai mėgsta būti tikri, kad jų kolekcijas sudaro autentiškos, aukštos kokybės monetos. Tam jie gali pasinaudoti specialistų paslaugomis, kurie vertina monetas. Pagrindinis jų vertę nulemiantis rodiklis yra jų būklė.

Profesionalų atliekamas monetų kokybės vertinimas vadinamas gradavimu. Jis atliekamas remiantis oficialiais, tarptautiniais kriterijais, pagal kuriuos nustatomas numizmatinių vertybių būklės laipsnis. Tokiu tyrimu siekiama nustatyti, kiek esama monetos būklė skiriasi nuo ką tik iš pinigų kalyklos išleistos monetos būklės. Taip vertinamos tiek šiuolaikinės, tiek antikvarinės monetos.

 

Kas nulemia monetos kokybę?

Geriausios būklės moneta – tai moneta, kuri nuo jos išleidimo iš kalyklos nebuvo nė kiek sugadinta. Graduojant registruojami visi įbrėžimai ir kiti mechaniniai monetos paviršiaus bei šonų pažeidimai. Nepageidaujami yra silpnas blizgumas ir nešvarumai. Tikrinamas ir monetos autentiškumas bei galimi pažeidimai jas valant – nuvalytos monetos būklė nepagerėja, o kartais net ir pablogėja.


Kas yra gradavimas?

Tyrimus atlieka daugiametės patirties turintys numizmatai. Gradavimo paslaugas kolekcininkams siūlančios įmonės veikia pasaulio rinkose nuo XX a. 8-ojo dešimtmečio. Graduojant nustatoma, ar moneta padirbta, surūdijusi ar gal buvo valoma chemikalais. Paskui vertinama jų būklė. Profesionalaus gradavimo pabaigoje išduodamas kokybės sertifikatas, moneta supakuojama į specialią pakuotę – vadinamąją plokštelę. Taip ji bus ateityje apsaugota nuo nepalankaus aplinkos poveikio.


Monetų būklės skalė

Pagrindiniai monetų būklės vertinimo terminaiDidžiausios gradavimo įmonės taiko Šeldono skalę, kurią 1949 m. sukūrė amerikiečių numizmatas dr. Viljamas Herbertas Šeldonas. Skalė apima 70 balų vertinimą, kur 1 balas – moneta pilnai nublukusi (nutrinta) , 70 balų – moneta yra idealios būklės. Ji tapo panašaus gradavimo, taikomo visame pasaulyje, pagrindu.


Pagrindiniai monetų būklės vertinimo terminai

  • Brilliant Uncirculated (BU) – veidrodinis blizgesys. Monetos pagerintos kokybės, nebuvusios apyvartoje, idealios kokybės (po kaldinimo atrinktos ir atskirtos nuo kitų monetų).
  • Uncirculated (UNC) – moneta neapyvartinė. Geros kokybės, tik atidžiau apžiūrėjus galima pastebėti smulkius defektus atsiradusius prisilietus prie kitų monetų. 
  • Extremely fine (XF) – monetos būklė ypatingai gera.
  • Very fine (VF) – monetos būklė yra labai gera.
  • Fine (FI) – moneta yra geros būklės.
  • Very good (VG) – monetos būklė yra beveik gera.
  • Good (G) – monetos būklė patenkinama.
  • Fair (FA) – moneta yra blogos būklės.
  • Poor (P) – moneta yra labai blogos būklės.


Kaldinimo kokybės vertinimas:

  • Proof – aukščiausia kaldinimo kokybė. Monetų ar medalių kaldinimo tipas pagerinta įranga specialiai kolekcionieriams. Lygus veidrodinis paviršius ant kurio idealus matinis piešinis. Monetos pakuojamos į specialias kapsules.
  • Proof-like arba Semi-proof – supaprastinta monetų ar medalių kaldinimo technologija Proof, skirta apyvartai.


Kiti kriterijai

Vertinama ne tik monetos būklė, bet ir jos kalimo kokybė ir monetos retumas. Kalimo kokybė esminę reikšmę turi vertinant antikvarines monetas, pagamintas rankiniais antspaudais arba primityviomis mašinomis. Abiem atvejais monetos piešinys buvo netikslus. Monetos forma taip pat kartais nebūdavo nepriekaištingai apskrita.

Vertinant iš tauriųjų metalų pagamintą monetą, svarbi yra jos praba, tai yra tauriojo metalo kiekis monetoje. Taigi 999 praba reiškia, kad monetoje yra 99 % gryno tauriojo metalo, o 999,9 (atitinkanti 24 karatų, t. y. gryniausią auksą) – 99,9 % aukso ir tik 0,1 % taršalų – tai yra aukščiausias įmanomas pasiekti tauriojo metalo grynumo laipsnis.