Kolekcininkai Google_review_logo mus vertina 4.5 / 5 four_star_ranking

Prisijungti

Registruotas vartotojas:

8 5 274 20 27
Jūsų prekių krepšelis tuščias.
Auksinė moneta Vytautui Kernagiui atminti

Šiandien, gegužės 19 dieną, Vytautui Kernagiui būtų sukakę 70 metų. Šia proga „Vytauto Kernagio fondas“ ir UAB „Monetų namai“ inicijavo dviejų proginių Niujė salos monetų kaldinimą. 2,5 Niujė dolerių nominalo moneta nukaldinta 500, o 10 dolerių nominalo – tik 100 vienetų tiražu „Lietuvos monetų kalykloje“. Monetų autorius – skulptorius Algirdas Kuzma. Kiekviena moneta yra gryno 999,9 prabos aukso. Monetos averse taip pat pavaizduoti trys V. Kernagio kūrybos simboliai – gitara, bitė ir paukštis.


Auksinė moneta Vytautui Kernagiui atminti„Kiekvienas veiksmas, kuriuo pagerbiamas tėčio atminimas, mums – labai svarbus. Moneta, kurios vienoje pusėje puikuojasi Vytautas Kernagis, o kitoje – karalienė, argi ne puikiai skamba? Manau, tėtis tuo ir pats labai džiaugtųsi. Juk ant monetų vaizduojami nusipelnę žmonės, tad tai – dar vienas jo darbo ir atsidavimo įvertinimas“, – kalbėjo V. Kernagio dukra Eglė Kernagytė-Dambrauskė.

Monetos autorius skulptorius A. Kuzma pasakojo, kad kurdamas V. Kernagio atvaizdą šioms monetoms ieškojo nuotaikos, kuri atspindėtų kūrėjo asmenybę. „Norėjau, kad portretas kalbėtų asmeniškai, tačiau apie simbolinius, mūsų tautos tapatybės dalykus. Vytautas Kernagis buvo tas kelias, kuriuo poezija pasiekė mane vaikystėje. Klausėmės paprastų lietuviškų žodžių atrasdami mus supantį pasaulį, kuris gerokai skyrėsi nuo tarybinės valstybės kasdienybės, kurioje „neegzistavo“ vabzdžiai, paukščiai ar gitaros“, – sakė skulptorius.

Pasak UAB „Monetų namai“ direktorės Linos Konovalovės, svarstant tokios asmenybės kaip V. Kernagis jubiliejaus įamžinimą iškart buvo siekta padaryti tai kaip nors kitaip nei įprastai. „Vytautas Kernagis – neeilinė asmenybė, simbolizuojanti laiką, kuris jau niekada nepasikartos. Viena vertus tai labai lietuviškas, savas, artimas žmogus, kita vertus – kosmopolitiška ir plačiai į pasaulį žvelgusi asmenybė. Jo dainose ne tik labai daug Lietuvos, bet netrūksta ir Jamaikos, Amerikos, Bitlų. Pagalvojome, kad Niujė sala, kaip viena labiausiai nuo Lietuvos nutolusių vietų žemėje, puikiai tiks šiam tikslui“, – teigė Lina Konovalovė.

Niujė (angl. Niue) – didžiausia koralų sala Žemėje, esanti Ramiajame vandenyne, Polinezijoje, trikampyje tarp Kuko, Tongos ir Samoa salų, nuo Naujosios Zelandijos nutolusi 2400 km. Nors valdoma nepriklausomai, Niujė yra laisvoje sąjungoje su Naująja Zelandija ir dažnai laikoma pastarosios teritorija.

Abi monetos nukaldintos iš 999,9 prabos aukso ir yra aukščiausios „proof“ kaldinimo kokybės. Dešimties Niujė dolerių moneta yra 22,5 mm skersmens ir sveria 7,78 gramus. Šios monetos kaina – 1249 eurai, tiražas – 100 vienetų. Dviejų Niujė dolerių ir 50 centų moneta yra 13,92 mm skersmens ir sveria 0,5 gramo. Šios monetos kaina – 129 eurai, tiražas – 500 vienetų. Monetas įsigyti galima UAB „Monetų namai“. 5% už monetas gautų pajamų bus skirta „Vytauto Kernagio fondui“.

***

Vytauto Kernagio fondas įsteigtas 2008 metais ir jau įgyvendino virš 100 įvairių projektų. Fondas savo veiklą vysto trimis kryptimis: atminimo išsaugojimo, idėjų bei kūrybinės sklaidos ir pagalbos sergantiems onkologinėmis ligomis.

***

Algirdas Kuzma – Lietuvos menininkas, skulptorius, skulptūrų viešose erdvėse ir antkapinių paminklų autorius. Menininkas V. Kernagio kūrybos simbolių paieškas pradėjo kurdamas antkapinį maestro paminklą. Proginėje monetoje skulptoriaus parinkti paukščio, bitės ir gitaros motyvai papildo meistriškai išlipdytą V. Kernagio portretą.

***

UAB „Monetų namai“ – žymiausių pasaulio monetų kalyklų atstovė ir oficiali kolekcinių monetų ir medalių platintoja Lietuvoje. Nuo 2009 metų veikianti UAB „Monetų namai“ priklauso „Samlerhuset Group“ įmonių grupei. Viena didžiausių numizmatinių gaminių platintojų grupė Europoje ,,Samlerhuset Group“ turi padalinius 14-oje Europos šalių, kuriuose dirba daugiau nei 400 darbuotojų. Įmonių grupei priklauso buvusi valstybinė seniausia Norvegijos kalykla, veikianti nuo 1686 metų. Norvegijos kalykla gamina kai kurias oficialias Norvegijos ir kitų šalių monetas, be to, kasmet kaldina Nobelio taikos premijos medalį.