Kolekcininkai Google_review_logo mus vertina 4.5 / 5 four_star_ranking

Prisijungti

Registruotas vartotojas:

8 5 274 20 27
Jūsų prekių krepšelis tuščias.
Smetonos 10-ties litų monetos

Šiemet, pirmojo Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais, į Lietuvą grįžo Lietuvos Nepriklausomybės 20-mečio jubiliejui nukalta ir Prezidentui vardinių proga padovanota sidabrinė 10 litų moneta ir jos unikali sesė – auksinė moneta-suvenyras su Prezidento A. Smetonos portretu. Abi monetos suguldytos dėžutėje, kurios atvarte esančioje auksinėje plokštelėje išgraviruota dedikacija tuometiniam prezidentui. Istorinei Prezidentūrai šią unikalią numizmatinę ir istorinę relikviją padovanojo Amerikos lietuvių kultūros archyvas (ALKA), veikiantis Putname, Konektikuto valstijoje, JAV. Archyve ši relikvija buvo saugoma 35 metus. Knygoje „Pinigai Lietuvoje“ teigiama, kad ši moneta yra vienintelis Lietuvos Respublikos pinigas, kuriame vaizduojamas šalies vadovas, ir vienintelė apyvartinė moneta, kurioje nėra Vyčio.

Jaunai, nepriklausomybę ką tik paskelbusiai Lietuvos valstybei prireikė laiko, kol galėjo išspręsti monetarinės politikos klausimus. Kelerius metus šalis nerado tinkamiausio sprendimo, kurį laiką net nenutarta, kaip turėtų vadintis lietuviškas piniginis vienetas. Tačiau 1922 m. derybos buvo baigtos ir pagal priimtą įstatymą Lietuvoje įsigaliojo sava valiuta – litas. Pirmosios monetos pasirodė 1925 m. ir daugiau nei dešimtmetį buvo kaldinamos užsienyje. Tuo metu nebuvo sąlygų patiems kaldinti litų ir centų monetas.

Pirmosios Lietuvoje – Kauno „Spindulio“ spaustuvėje įsteigtoje kalykloje – nukaldintos monetos pasirodė tik 1936 m. Tikriausiai tai iš dalies lėmė faktą, kad pirmuosius du nepriklausomybės dešimtmečius šalyje nepasirodė nė viena proginė moneta. Istoriją pakeitė 1938 m. išleista valstybingumo dvidešimtmečiui skirta sidabrinė 10 litų moneta.

Mintis jubiliejinę monetą papuošti prezidento Antano Smetonos atvaizdu kilo „Spindulio“ bendrovėje. Finansų ministerija į tokį pasiūlymą reagavo palankiai. Monetos dizainą sukūrė dailininkas Juozas Zikaras, prisidėjęs prie daugelio tarpukario Lietuvos monetų bei pašto ženklų. Taip gimė vienintelis Lietuvos pinigas, kurio averse – valstybės vadovo portretas. Dar vienas išskirtinumas – vietoje Vyčio reverse iškaldinti Gediminaičių stulpai.

Dar kaldinant monetas „Spindulio“ bendrovės direktoriui Jonui Kareckui kilo mintis tuo pačiu išleisti ir jubiliejinę auksinę monetą1924 m. išleistas monetų įstatymas numatė auksinių monetų gamybos reglamentą, kuriame buvo nurodyta, jog tokia moneta turėjo būti 50 litų nominalo vertės, o jos svoris turėjo sudaryti tik 7,9 gramo. Ši relikvija yra kur kas sunkesnė, tad ji neatitinka nei numatytos išvaizdos, nei svorio, nei nominalo. Tad šio numizmatinio dirbinio negalima vadinti moneta, tačiau tai yra suvenyras, turintis istorinę vertę. Tuo pačiu tai buvo dovana prezidentui Antanui Smetonai Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmečio ir vardo dienos proga. Auksinis unikatas buvo nukaldintas „Spindulio“ bendrovės darbuotojų lėšomis. Iš viso pasaulį išvydo tik du egzemplioriai. Vienas jų drauge su sidabrine jubiliejine moneta ir buvo įteiktas prezidentui dailioje dėžutėjekurios atvarte esančioje auksinėje plokštelėje išgraviruota dedikacija: 

Tautos vadui / Antanui Smetonai / XX-ais nepriklausomybės metais / Jo vardinių proga jubiliejinės monetos / auksinį unikatą turi garbę įteikti / Spindulio a. b. / pinigų kalykla / 19 13/VI 38.

Vėliau dovana atsidūrė JAV, Amerikos lietuvių kultūros archyve. 2019 m. suvenyrinė moneta grįžo į Lietuvą ir yra eksponuojama Kaune, Istorinėje Prezidentūroje. Kas nutiko antrajai auksinei suvenyrinei monetai, nėra žinoma.