Prisijungti

Registruotas vartotojas:

8 5 274 20 27
Jūsų prekių krepšelis tuščias.

Viena žymiausių pasaulio monetų - soverenas - pirmą kartą buvo išleista daugiau nei prieš 500 metų. Sovereną 1489 metais išleido karalius Henrikas VII. Monetą karalius pavadino soverenu, nes iš prancūzų kalbos souverain reiškia aukščiausios valdžios turėtoją, o Anglijoje sovereign taip pat reiškė karalių ar karalienę, tad toks monetos pavadinimas buvo tarsi pravardė kilusi nuo jo paties. 

 

Soverenas paprastai buvo vertas 1 svaro sterlingų arba 20 šilingų, tačiau ant jo nebuvo pažymėtas monetos nominalas. Soverenai buvo atpažįstami pagal savo masę, skersmenį ir aukso grynį. Pirmieji soverenai buvo 23 karatų prabos (958 prabos), vėliau Henrikas VIII aukso grynumą sumažino iki 22 karatų (917 prabos). Šio grynio auksas tapo standartiniu aukso grynumu Britų salose ir JAV.

Paskutiniai soverenai buvo nukaldinti 1604 m. Jų vietą vėliau užėmė kitos monetos, tokios kaip broudai ir ginėjos. Tačiau po Napoleono karų buvo pradėti kaldinti naujieji soverenai.

 

Tikima, kad soverenų grįžimą paskatino Napoleonas, o dažniausias sovereno reverso dizainas – Šv. Jurgis dobiantis drakoną, tuo laikotarpiu turėjo simbolinę reikšmę. Šv. Jurgis - tai galingoji Anglija, o žudomas drakonas – Napoleono pralaimėjimas.

1817 m. italų skulptorius Benedetto Pistrucci buvo pasamdytas, kad sukurtų naujos monetos modelius. Jis sukūrė karaliaus Jurgio III biusto skulptūrą, kuri buvo naudojama sovereno averso dizaino kūrimo procese. Šv. Jurgio ir Drakono modelį Pistrucci pagamino iš vaško, jį naudojo sovereno reverse. Karališkosios monetų kalyklos graveriai nesugebėjo sėkmingai atkurti Pistrucci modelių pliene, tad skulptorius pats apsiėmė šio darbo.

XIX a. pradžioje Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla atidarė padalinius trijuose Australijos miestuose - Sidnėjuje, Melburne ir Perte, o taip pat ir Indijoje, Pietų Afrikoje bei Kanadoje. Šie padaliniai soverenais aprūpindavo visą Britų imperiją. Jų monetas galima atpažinti pagal nedidelius kalyklos ženklus, iškaldintus kiekvienoje monetoje. 

 

KUO ĮDOMŪS SOVERENAI?

 

 

  • Soverenų nominalas nėra iškaldintas ant monetos
  • Iš viso 8 Anglijos monarchai vaizduojami soverenų aversuose
  • Soverenas yra viena garsiausių monetų pasaulio istorijoje
  • Naujieji soverenai buvo kaldinami net 5-iuose žemynuose

 

Valdant karalienei Viktorijai ir besivystant Britanijos imperijai, išaugo ir sovereno statusas. 1860-ųjų oficialiame sąraše nurodytos ne mažiau kaip 36 kolonijos, kuriose soverenai buvo teisėta atsiskaitymo priemonė. Paskutiniame devyniolikto amžiaus ketvirtyje daugelyje pasaulio vietų buvo galima atsiskaityti soverenais. Kai kuriose šalyse, tokiose kaip Brazilija, Egiptas ir Portugalija, soverenas buvo laikomas net įprastine valiuta. 

Karalienės Viktorijos laikų sovereno averse buvo iškaldintas naujosios karalienės portretas, o reverse – heraldinis skydas arba Karališkasis Jungtinės Karalystės herbas. Tačiau toks reverso dizainas buvo smarkiai kritikuojamas, tad soverenams buvo sugrąžintas Šv. Jurgio su drakonu atvaizdas. Net trys karalienės portretai puikavosi ant į apyvartą leistų soverenų – „Jaunystės portretas“ (angl. Young head), „Jubiliejinis portretas“ (angl. Jubilee head) ir „Portretas su šydu“ (angl. Old head/Vailed Head).

Karalienės „Jaunojo portreto“ soverenai buvo leisti 1838–1887 m. Įdomus faktas, kad „Jaunojo portreto“ monetos, buvo vienintelės valstybinės monetos, kurios turėjo du skirtingus reversus. Abiejose monetose yra jaunosios Viktorijos portretas, tačiau 1838–1887 m. kaldintų soverenų averso dizainas vaizdavo heraldinį skydą, o 1871–1887 m. Karališkoji monetų kalykla atgaivino ankstesnį Šv. Jurgio ir drakono dizainą.

Bėgant metamas soverenų reversuose buvo vaizduojami ir kiti Britanijos monarchai, tokie kaip Edvardas VII (karalienės Viktorijos sūnus), Jurgis V (karalienės Elžbietos senelis) bei Jurgis VI (karalienės Elžbietos tėvas). 1930-ųjų pasaulinė ekonominė krizė paskelbė pabaigą soverenui, kaip apyvartinei monetai. 

Šiai dienai soverenas yra ne tik viena žinomiausių monetų pasaulyje, bet ir kolekcininkų vertinama, kokybiška ir istoriškai svarbi moneta.