Šių metų kovo 11 dieną minima Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimt penkerių metų sukaktis. Šia proga žymiausių pasaulio monetų kalyklų atstovė ir oficiali kolekcinių monetų ir medalių platintoja Lietuvoje – UAB „Monetų namai“ – dovanos proginį gilaus reljefo medalį iš bronzos, kurio tiražas tik 25 000 vienetų.

 

 

Dovana numizmatams – proginis medalis  Medalio aversą puošia garsaus skulptoriaus Juozo Zikaro „Laisvės“ statulos motyvas, reverse – stilizuotas Vytis.
 
Pasak Juozo Zikaro memorialinio muziejaus atstovės Rasos Ruibienės, skulptorius dažnai pabrėždavo savo vaikams, kad „nepriklausomą šalį simbolizuoja jos kalba, jos valstybinės sienos, jos herbas, jos vėliava, jos himnas ir jos valiuta. „Gražūs 2015 metai Lietuvai: II-osios nepriklausomybės 25-etis, euro pradžia. Gaila mūsų lito, bet reikia tikėtis, kad mūsų Tėvynės simbolis Vytis šuoliuos per visus Europos šalių bankus, kaip lygiavertis kitų eurų simbolis. Džiugu, kad Monetų namai ne tik išleidžia Lietuvos Nepriklausomybės 25-ečio medalį, bet ir panaudoja vieną gražiausių Lietuvos simbolių – Juozo Zikaro sukurtą skulptūrą „Laisvė“, atstatytą 1989 metais ir šiuo metu puošiančią Kauno Karo muziejaus sodelį. Puiku, kad šis nesustabdomas laisvės Angelas rado vietą ir dabartinėje Lietuvos Prezidentūroje Vilniuje.
 
1928 metais Juozas Zikaras sukūrė Lietuvos Nepriklausomybės 10-ečio medalį, kuriuo buvo apdovanojami Lietuvai nusipelnę asmenys. Tame medalyje taip pat žengia spinduliuojanti „Laisvė“. Žiūrint į šį medalį, supranti: nors laikas nuo laiko vienus simbolius keičia kiti, yra žmonių, kurių dėka bus prisimenamas vienas pirmųjų Nepriklausomybės simbolių, Juozo Zikaro sukurtas lengvu žingsniu, bet nepailstamai einantis pirmyn Laisvės Angelas,“– pažymėjo Rasa Ruibienė.
 
Kuriant medalio maketą buvo siekiama, kad „Laisvės“ statula būtų atvaizduota kuo tiksliau. Deja, Juozo Zikaro memorialinio muziejus turėjo tik dvi vaizdingas, bet to paties rakurso nuotraukas. Dėl šios priežasties buvo suorganizuota speciali fotosesija, kurios metu „Laisvės“ statula buvo fotografuojama įvairiais rakursais. Sukūrus medalį, „Monetų namai“ tiek patį medalį, tiek visas (300 vnt.) UAB „Fotoskrydžio“ darytas nuotraukos padovanojo J. Zikaro namams (M.K.Čiurlionio muziejaus filialas).
 
Iš bronzos nukaldintas medalis išsiskiria itin giliu reljefu, dėl to averse vaizduojama „Laisvės“ statula atrodo labai iškiliai ir suteikia medaliui neįprastą formą. Medalis nukaldintas Karališkoje Nyderlandų monetų kalykloje.