Ką tik iš pinigų kalyklos išleista moneta gražiai blizga, neturi nė mažiausių įbrėžimų ar dėmių, yra tobulai švari. Pradėtos naudoti monetos paviršius negrąžintinai praranda blizgesį, kartais net pasidengia patina ar rūdimis. Taigi, kaip rūpintis savo kolekcijomis, kad jos visada atrodytų tokios pat gražios, kaip jų pirkimo dieną?

Kaip valyti monetas ir medalius?

Nėra universalaus ir saugaus monetų plovimo būdo. Daugumą nešvarumų galima pašalinti vandeniu su švelniu valikliu, jei reikia, pvz., vaikišku muilu. Didesnius nešvarumus įveikti gali neskiestas spiritas arba acetonas, bet nenaudokite nagų lako ar sidabrinių įrankių valiklio. Siaurus tarpelius piešinyje arba užrašuose galite labai atsargiai išvalyti minkštu dantų krapštuku.

Monetas plaukite po vieną plastikiniame arba stikliniame inde, smarkiai netrinkite. Švariais pirštais imkite monetas už kraštų, kad nepaliktumėte žymų ant averso ir reverso. Po pirmojo plovimo nuskalaukite eksponatus dar kartą švariu vandeniu arba acetonu, paskui įvyniokite į švarų rankšluostuką, švelniai spausdami. Nesausinkite gaminių ore, nes garuojantis vanduo palieka jų paviršiuje apnašų. Jas galima pašalinti distiliuotu vandeniu arba laboratoriniu acetonu.


Tauriųjų metalų monetų valymas

Taurieji metalai retai kada reaguoja su kitomis medžiagomis. Vario, bronzos ar žalvario monetos gana lengvai rūdija, auksas ir platina yra saugesni. Paprastai tereikia tokias monetas išplauti muilu. Kiek reakcingesnis yra sidabras – jis linkęs tamsėti, ypač jei laikomas albume be apsauginių kapsulių. Įsisenėję aukštos prabos sidabro monetų nešvarumai panaikinami amonio tirpalu. Juo galima valyti tik gryną sidabrą; lydiniai su variu yra labai jautrūs jo poveikiui. Tokias monetas valyti labai sudėtinga; profesionalai kartais taiko sausąjį metodą – kaitina metalą virš degiklio.
 
Specializuoti monetų valikliai – tai paprastai skysčiai, kuriuose numizmatiniai gaminiai mirkomi griežtai nustatytą laiką. Jie pakabinami tirpale specialiame krepšelyje, kad skystis galėtų veikti monetą tolygiai iš visų pusių. Prieš valant ypač vertingą monetą, rekomenduojama atlikti bandymą – pavalyti nelabai vertingą eksponatą, pagamintą iš tokios pat žaliavos panašiu laikotarpiu. Taip galėsite įsitikinti, kad nesugadinsite vertingos monetos.

Antikvarines, unikalias ir ypač vertingas numizmatines vertybes turėtų valyti profesionalai. Jie priderina tinkamiausias priemones. Atsiminkite, kad geriau turėti nešvarią nei sugadintą plaunant monetą.